Prvních tisíc výtisků rozebráno

Tenhle příspěvek mi ležel „v šuplíku“ už od Vánoc. Respektive od začátku ledna 2019, kdy mi přišlo vyúčtování od distributora a já se dopočítal, že prvních tisíc výtisků Písečníků je rozebráno. A to znamená, že moji knížku Písečníci a bludný asteroid má „doma“ už více jak tisíc lidí. No, doma… mezi těmi lidmi jsou i knihovny. Ale proč ne – pokud je knížka zrovna vypůjčená (a mám informace i o tom, že v některých knihovnách byli Písečníci na pořadník), tak je knížka u někoho doma.

PRVNÍCH TISÍC VÝTISKŮ PÍSEČNÍKŮ ROZEBRÁNO…

To vlastně znamená, že tisíc lidí si moji knihu přečetlo, nebo si ji hodlá přečíst. Anebo ještě více, protože spoustu výtisků čte více lidí. Třeba právě v knihovnách, kde, jak doufám, jde kniha z ruky do ruky. Nebo si ji čtou rodiče s dětmi a já se občas dozvím, že ti rodiče knihu dětem seberou a potají si ji čtou napřed. Anebo se o knížku přetahují sourozenci. Tisíc výtisků… Pořád si to musím opakovat, protože si těžko dokážu představit, že jsem napsal něco, co si přečetlo (a povětšinou se u toho i dobře bavilo) tisíc lidí. Přednáším na vysoké škole, ale o takovém dopadu svých přednášek a skript si můžu nechat jen zdát.

TISÍC PÍSEČNÍKŮ – JE TO HODNĚ NEBO MÁLO?

Na tohle se nedá jednoduše odpovědět. Pro někoho málo, pro někoho nedostižná meta. Třeba podle článku: „95 % všech knih, které se na světě prodají, se neprodá ve větším nákladu než 1000 ks a to bez ohledu na to, zda jde o velký či malý trh, USA nebo ČR.“

Také podle dlouholeté lektorky kurzů tvůrčího psaní podílející se na vydávání debutujících autorů tisknou velká nakladatelství od prvotin mezi 1000 a 1300 kusy.

Písečníci a bludný asteroid překonali metu tisíc výtisků za tři měsíce…

TAKŽE ÚSPĚCH?

Pro mě určitě ano, už proto, že těch hendikepů bylo v případě Písečníků opravdu hodně. Nejlépe to asi vystihl Martin Bečvář, autor recenze na Fantasy Planet:

„Z „technického hlediska“ bylo toto dílo přímo učebnicovým příkladem knihy přímo předurčené k neúspěchu. Byla to prvotina. Byla to kniha pro mládež, což je pro začínajícího autora bez zkušeností asi nejtěžší možný žánr, a navrch sci-fi, což je dohromady hodně neobvyklá kombinace; a fakt, že autor je vysokoškolským docentem, na důvěře také zrovna nepřidal. K tomu připočítejme i fakt, že kniha vyšla samonákladem a že vydání zafinancoval sám autor prostřednictvím kampaně na Startovači.“

Když k tomu přidám ještě informaci, že velkou část prodeje táhne Liberecký kraj, druhý nejmenší kraj u nás co se počtu obyvatel týká, tak Písečníci a bludný asteroid jsou úspěšnou knihou. Jakkoliv ten úspěch není samozřejmostí a musel jsem si ho odpracovat.

No a pak jsou tady tací, třeba Patrik Hartl, jehož nová kniha vyšla v nákladu 200 000 výtisků…

JE TISÍC HODNĚ NEBO MÁLO?

Podle Zprávy o českém knižním trhu 2017/2018 byl obrat celého knižního odvětví u nás v roce 2017 cca 8 miliard korun, přičemž vyšlo cca 15 300 titulů (zpráva vysvětluje, proč oba údaje není možné určit přesně). Při uvažované průměrné prodejní ceně jednoho výtisku 250,- Kč (tentokrát můj odhad) dostaneme průměrný náklad 2000 kusů. Jenže průměry jsou ošidné a jsou v nich započítány bestsellery, třeba ten od pana Hartla, jehož kniha, co se nákladu týče, vydá za sto jiných.

TO MUSÍ BÝT ALE PENĚZ…

No a tím se dostáváme zpátky k důvodu, proč tenhle příspěvek tak dlouhou dobu ležel v šuplíku. Znáte to – pochlubíte se úspěchem a lidé už běží pro kalkulačku, aby si spočítali, kolik z toho máte a tak trochu zapomenou na to, že existují distributoři, kteří vám z prodeje knih více jak půlku ukrojí a hlavně náklady. A že náklady na vydání vázané knihy s barevnými obrázky na kvalitním papíře nejsou zrovna nízké. Solidní prodeje pak jsou jen způsobem jak zaplatit drahou výrobu knihy… a autor ve mně jásá, že se můj příběh dostal k tolika čtenářům.

ZÁVĚR

A jaký je z toho všeho závěr? Závěrů je několik, uvedu jen tři:

  1. Písečníci a bludný asteroid jsou úspěšnou knihou a určitě to potěší každého, kdo knížku podpořil. Tisíc výtisků samozřejmě není konečné číslo. Výtisky, byť pomaleji než před Vánoci, pořád mizí. Pospěšte si!
  2. Asi tak tisíc lidí se těší na pokračování Písečníků. Už se na něm pracuje, ale ještě před tím chystám něco jiného…
  3. Většina mých čtenářů nemá Facebook. Jinak by mi určitě dali hlas v soutěži Kniha roku Libereckého kraje. Tak klikněte na odkaz a dejte „To se mi líbí„.