Jak jsem se rozhodl vydat si knihu sám

Nebudu zastírat, že zpráva z nakladatelství o ukončení spolupráce, více můj blog Jak vyjednávat s nakladatelstvím, se mnou nezamávala. Dvě noci jsem nespal a dva dny nejedl. Půlroční práce s nakladatelstvím přišla vniveč a vlastně jsem byl znovu na začátku. Znovu a znovu jsem probíral svůj postup při jednání s nakladatelstvím a pořád jsem měl dojem, že jsem vše udělal správně. Tedy z mého pohledu. Proč jsem se tedy rozhodl vydat si knihu sám?

AUTOR  VERSUS  NAKLADATEL

Od začátku jsem věděl, že vydávání knih je podnikání jako každé jiné – za účelem tvorby zisku. Ale přistupoval jsem k jednání s nakladatelstvím jako k jakémukoliv jinému – s vědomím, že oba jsme až do podepsání smlouvy rovnocenní partneři. A to byl můj největší omyl. Teprve teď jsem pochopil, že dílo samotné, vklad autora, je bráno jako cosi bezcenného, jako něco, co je prakticky zadarmo k mání.

A hlavně jsem přemýšlel, co dál. Mám snad znovu oslovovat nakladatelství? Pouštět se do toho navýsost nejistého podniku s tím, že to bude trvat mnoho měsíců, možná let, možná se odpovědi vůbec nedočkat, nebo nakonec dostat smlouvu, která může být ještě horší než ta první? Ale také jsem věděl, že se na to nedokážu vykašlat, zapomenout, román jen tak nahrát na internet a věnovat se něčemu jinému. Přišlo mi líto, že svoji knihu nedostanu do knihkupectví. Že nepřijdu do obchodu, neuvidím ji tam, nevezmu do ruky a neotevřu (a také nebudu zklamaný, že je kniha zastrčená na nějakém blbém místě).

CO  JE  CÍL

A pak jsem si uvědomil, že jsem vlastně už svého cíle dosáhl. Napsal jsem román a rukopis dovedl do takového stavu, že o něj projevilo vážný zájem renomované nakladatelství. Stačilo jediné – podepsat nevýhodnou smlouvu, prakticky se tak vzdát jakékoliv možnosti věci ovlivňovat a stát se takovým novodobým nevolníkem nakladatele.

Jenže pak tady byly i další věci. Třeba potřeba dovést věci do konce. Nebo mé děti, které chtějí být hrdé na svého tátu a týden co týden se už rok ptají, kdy Písečníci vyjdou. A tak ve mně pomalu uzrával plán, co dál…

Autory, kteří si své knihy vydávají sami, jsem vždycky považoval za svého druhu zoufalce. Teď už vím, že mnohdy to jinak prostě nejde. A není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

VYDAT  SI  KNIHU  SÁM  NENÍ  TAK  JEDNODUCHÉ

Zaprvé: Spoustu věcí si nemůžete nebo nezvládnete udělat sami (korektura, obálka a ilustrace, grafika, tisk, www stránky a vše kolem propagace, atd.…) a to hlavně v případě, kdy chcete, aby výsledek působil profesionálně. A na zoufalé autory číhá spousta lidí, kteří se na snaží přiživit (Čest výjimkám!).

Zadruhé: Zabere to neskutečnou spoustu času. Ten se dá ušetřit tím, že autor přestane psát, ale to se nám autorům moc nechce.

A za třetí: Úspěch se nedá zaručit, není-li rovnou vyloučen.

O tom, že do všeho nutně musíte dát vlastní peníze, snad není třeba mluvit.

Vlastně by bylo úplně přirozené a jednoduché to vzdát a volit nějaké schůdnější řešení (publikace na internetu). Ale to už se mi ten nápad s vlastním vydáním začal pořádně zamlouvat.

VYDAT  SI  KNIHU  SÁM  JE  DOBRODRUŽSTVÍ!

„To je ubohý,“ pronesl starší syn, když jsem se doma konečně přiznal, jak to s Písečníky je.

Ale já už byl pevně rozhodnut. Nejvíce asi rozhodlo, že mě začalo lákat další dobrodružství – vydat si knihu sám. A věřte mi, že dobrodružství to opravdu je. A pokud vyjde a vše se podaří, jak má, určitě se s tímhle příběhem nebudu tajit.

Ale bez Vás, svých fanoušků to určitě nezvládnu. A jak mi s mojí knihou můžete pomoct? Jednoduše – tím, že si jí koupíte. Tahle exkluzivní možnost začíná právě dnes večer, kdy můžete vydání mé knížky Písečníci a bludný asteroid podpořit na portálu startovač. Co to je a jak to funguje, najdete níže.

 

Startovač a „Crowdfunding“ – aneb tři věci, které byste o „financování davem“ měli vědět:

NENÍ to charita – za své peníze si kupujete exkluzivní odměny, v tomto případě knihu a předměty s ní spojené.

Je to HOP nebo TROP. Projekt se realizuje – a kniha vyjde – jen pokud se podaří sehnat celou částku. V opačném případě se všechny peníze vrací přispěvatelům. Pro Vás je to bez rizika.

NABÍDKA je časově omezená – v tomto případě do 10. dubna 2018.

ZÁVĚREM

Také se chystáte vydat svoji knihu? Nebo o tom zatím jen přemýšlíte?

Chtěli byste si přečíst vyprávění, jak to s mojí knihou bylo dál? Jak je těžké sehnat kvalitního korektora (jazykového redaktora), ilustrátora a jak těžké je propagovat knihu? Pomozte mi s vydáním mé knihy na startovači a já své zkušenosti určitě zveřejním.