...aneb jak přivést děti ke čtení a jednou pro vždy jim ukázat, že knížky jsou zábava.

Věděli jste, že děti, které nečtou, hloupnou? Nepřemýšlejí, nerozvíjejí své schopnosti a v budoucnu na tom budou ještě hůře?

Děti, které nečtou, téměř netrénují svůj mozek. Nejen, že mají úzkou slovní zásobu a mizerné vyjadřování, ale podle výzkumů mají i jednoznačně horší studijní výsledky než čtenáři.

Co je nejhorší, chybí jim svět fantazie, takový, který si vytváří ve své vlastní hlavě. Vlastně to ani nedokáží, raději si sednou k televizi nebo k internetu, médiím založeným na obraze a tím pohodlnějším pro vnímání. Představivost profesionálních výtvarníků unese dítě do fiktivního světa filmů a online her daleko snáz.

Kniha těžko může v zábavnosti konkurovat zábavným videím na Youtube nebo patnáctisekundovým klipům na Tiktoku. Jenže při sledování videí a hraní her je dítě pouhým konzumentem. Nenamáhá si vlastní hlavu, nerozvíjí své schopnosti. A také mlčí. Ztráta schopnosti komunikace a porozumění je jen dalším důsledkem. 

Online média přinášejí ještě něco. Roztěkanost, neschopnost se soustředit, také únavu a nespokojenost. Také si všímáte, jak jsou Vaše děti podrážděné?

Jak přivést děti ke čtení

"Dobrý den, pane Dvořáku. Děti mi knížku čtou během hodin matematiky pod lavicí, chci tím naznačit, že je chytla. Můžu poprosit o soukromé objednání ještě jednoho výtisku pro sebe?"      Ředitel malé ZŠ

Pamatujete, jaké to bylo, když jsme v dětství hltali své oblíbené knihy? Jak jsme byli vzrušení z každé další stránky? Pamatujete na napětí, jak to dopadne s našimi oblíbenými hrdiny? Jak jsme toužili po pokračování příběhu, který jsme dotvářeli ve vlastní fantazii? Jak nás neodkladné nutkání nutilo číst třeba i ve škole pod lavicí, v autobuse či vlaku (až jsme zapomněli včas vystoupit) nebo v noci s baterkou pod dekou, až nám rodiče (v dobrém) hubovali?

Pokud Vaše děti nečtou, tohle nezažijí, zato jim hrozí něco daleko horšího. Hrozí, že do života vstoupí s velikým hendikepem. Vždyť čtení nerozšiřuje jen slovní zásobu, nezlepšuje jen porozumění textu, vyjadřování a soustředění, ale také empatii. Schopnost vcítit se do druhého člověka, emočně a racionálně zpracovat jeho situaci. Zkrátka navazovat a udržovat plnohodnotné a zdravé vztahy.

Když se řekne student, představíme si mladého člověka s knihou. Jak ale bude studovat dítě, které dnes vůbec nečte? Možná doma máte malého génia, ale co se stane s jeho mozkem, když nebude správně trénovat? Dostane se alespoň na svoji vysněnou střední školu?

Jak děti donutit číst

"Dcera se do knížky nesmírně začetla. Zaujmout desetiletou holčičku tak, že do jedenácti večer čte, a pak nemůže usnout, jak je plná zážitků, je báječné (nevím tedy, co říká paní učitelka na ospalé dítě ve škole). Je asi na 290. straně a moc a moc prosí, aby jste napsal pokračování." Veronika M.

Ukázat knihy

Asi do třetí třídy se o četní víceméně postará škola. Děti musejí denně číst, vést čtenářské zápisky. Jenže ve čtvrté třídě paní učitelka poleví, nebo nastoupí jiná. Dítě objeví digitální svět, kam jsme ho často sami uvedli kvůli Covidu. Pokud teď aktivní rodič nezasáhne, se čtením bude nadobro konec.

Jak tedy přivést děti ke čtení?

Mnohdy to není jednoduché, stejně jako se zdravým jídlem. Pokud své dítě necháte navyknout na slané hranolky a přeslazenou limonádu, nad zeleninovým salátem ohrne nos. Stejné je to s potravou pro dětskou duši. Pokud je dítě navyklé na mobil, po knize sáhne samo jen stěží.

Můžeme dítěti donekonečna vysvětlovat, že díky čtení bude chytřejší a vnímavější, ale to ho číst nedonutí. Ani nepomůže vysvětlovat, že dětské čtenářství je základem jeho pozdější vzdělanosti, úspěchu, spokojenějšímu životu...

Jak přivést děti ke čtení - proč je tablet horší než kniha

„Dobrý den, koupili jsme Písečníky na Vánoce dceři, která opravdu není čtenář, a spíše jsme ji museli ke čtení nutit. Doufala jsem, že slova o tom, jak knížka přivede k lásce ke čtení, jsou pravdivá. A stal se zázrak. Od první kapitoly za mnou dcera chodí, vypráví mi o ději s takovým nadšením, které jsem u ní s knihou nezaznamenala. Dokonce si bere knihu k tatínkovi, aby mohla číst i tam. Stále to sleduji s úžasem a jsem moc vděčná. Rozhodně nezůstaneme u jednoho titulu. Opravdu doporučuji a moc děkuji 😍😍😍“

Měl jsem možnost mluvit s mnoha rodiči a ptát se, jak nakonec své děti ke čtení přivedli. Nejdříve pro čtení vytvořili prostor a čas. Třeba dětem vysvětlili, jak škodlivé jsou všechny obrazovky a displeje před spaním, ale „dovolili“ jim po osmé či deváté večer jenom číst. Někdy to stačilo, ale v mnoha případech se děti ne a ne začíst.

Rodiče tedy knihu vzali sami, čímž udělali to nejlepší možné. Čtení s dětmi nebo předčítání jsou chvíle souznění a sblížení, u dětí rozvíjí empatii a důvěru, je jedno jestli jim je šest, deset nebo čtrnáct a poslouchat můžou i mrňata. Jenže potom rodiče narazili...

Možná jste to také zažili: Koupili jste knihu, která stála čtyři stovky, abyste doma zjistili, že jste se napálili, protože papír je tlustý, písmena obří a čtení sotva na hodinu. Někdy to bylo ještě horší – příběh byl povrchní, plytký, prvoplánovitý a hloupý, jako by snad autor považoval za hloupé i děti.

Nakonec jsme společně s rodiči na tajemství dětského čtenářství přišli. Děti za své čtení potřebují ODMĚNU.

Jak přivést děti ke čtení

„Písečníky jsem začala číst se svou dcerou a děj mě zaujal natolik, že jsem knihu po večerech hltala napřed, abych se dozvěděla, jak se bude příběh dál vyvíjet a jak skončí. S dcerou teď pokračuji ve společném čtení knihy a bavím se u ní stejně, jako když jsem ji četla poprvé, jen s tím rozdílem, že si víc užívám detaily.“      Z databáze knih.

Ukázat knihy

Co je onou odměnou?

Nejsou to peníze, sladkosti ani dodatečný čas, které děti smí strávit u dotykového displeje. Naopak, odměna je něco, co je napříště od mobilů odvede, něco, co je donutí prokousávat se dlouhým textem, bojovat s písmenky, které z počátku nedávají smysl. Odměnou, kterou děti získávají během čtení, je pocit.

Pocit, že právě teď zažívají něco neskutečného, něco, co nemohou zažít nikde jinde. Ano, čtete správně, zažít... Dítě si totiž nečte o svém oblíbeném hrdinovi. Když se naplno ponoří do čteného textu, doopravdy se jím stává. To dítě samo, nikoliv hrdina bojuje na hřbetě svého draka s monstry, to dítě samotné se prohání se svým jednorožcem, to dítě samotné letí do vesmíru.

Odměnou je i pocit, že dítě zvládá něco náročného a dozvídá se něco, co nezná nikdo jiný, jen další členové tajného spolku čtenářů.

Jak přivést děti ke čtení

"Pane Dvořáku, musím uznat, že jste génius. Když na mě během "covidu" vyskočila reklama, jak Vaše kniha přivede mé dítě ke čtení, pobaveně jsem se nad tím ušklíbla. Jelikož "covid" byl dlouhý a reklamy neodbytné, objednala jsem Písečníky. Syn je přečetl se zaujetím. Když četl Probuzení krále, před dočtením řekl, že jste blázen - Jak ten příběh chcete na 50 stránkách vyřešit? Další knihy (Pozn. seznam vymazán) byly opět utrpení. Teď má "draka" a prohlásil, že asi může číst knížky jen od Vás. Kdybych mohla prosit, má přečíst 6 knih za rok, tak kdybyste si to mohl nějak rozvrhnout. 🙂 Přeji nevysychající tok nápadů"  Eliška N.

Dávají všechny knihy tuhle odměnu?

Bohužel některé dnešní knihy vypadají, jako by chtěly konkurovat mobilům, online hraní a zábavným videím napřímo – také tak křiklavé a roztěkané. Ale to nikdy nebude fungovat. Čtení knih představuje úplně jinou zábavu – klidnější, podněcující fantazií, nutící k zamyšlení. A také rozšiřující obzory – knihy pro děti a mládež mají být chytré. Tak akorát, aby je chápaly děti a pokud zrovna něčemu nerozumí, jsou tady rodiče, aby jim potřebné dovysvětlili. Neboť ještě něco dokáže onu odměnu znásobit – vědomí, že součástí tajného spolku čtenářů je i máma nebo táta.

My – dnešní rodiče – jsme takové knihy měli. Jenže Jules Vern, Karel May a další již dávno nežijící autoři minulého a předminulého století dnešní děti už povětšinou nezaujmou.

MFDNES

Naše děti potřebují knihy, které chytnou a už nepustí je i jejich rodiče.

Naštěstí pro Vás právě takové knihy existují. Knihy, které jsou nejen zábavně, ale i chytře napsané. Plné nápadů, a přitom v nich všechno dává smysl, neboť jen tehdy má cenu nad příběhem přemýšlet, ptát se a netrpělivě čekat na vysvětlení. Knihy, které nejsou krátké, vždyť také vyprávějí o velkých příbězích sympatických hrdinů.

Knihy, které můžou poslouchat i šestileté děti, číst devítiletí a starší a hlavně si v nich něco najdou i dospělí. Knihy s nádhernými ilustracemi a na kvalitním papíře. Knihy krásné tak, že je budete chtít mít doma. Ne proto, aby stály na poličce a zdobily (to také budou), ale proto, že se k nim budete vracet pro svoji odměnu a potom si koupíte další výtisky (jak mnozí mí fanoušci dělají), abyste s nimi obdarovali své přátele a známé.

Nabízím Vám své knihy – sérii o Písečnících (9+), příběh z jejich světa Jak se vaří drak (8+) a román Já, Finis (10+) – které právě takové jsou:

Jak přivést děti ke čtení

PÍSEČNÍCI  A  BLUDNÝ  ASTEROID

 • Napínavý příběh o přátelství a odvaze sympatických hrdinů odehrávající se v atraktivním prostředí vesmíru. Dechberoucí dobrodružství pro celou rodinu (samostatné čtení 9+), které zvládnou poslouchat i mladší děti.
 • Zábavné čtení na devět až dvanáct hodin nebo třeba na 23 večerů společného čtení před spaním, mezi kterými bude to správné těšení se na další pokračování.
 • Krásná kniha, která zaujme už na první pohled. S nádhernými barevnými ilustracemi, na kvalitním papíře a s šitou vazbou, která vydrží desítky přečtení.
 • Kniha roku Libereckého kraje, ve výběru Nelepší knihy dětem 2019, už 30.000 rodin má doma...
Jak přivést děti ke čtení

JÁ,  FINIS

 • Strhující příběh chlapce, který se vydává zachránit svého brášku ze spárů nepřátelských mimozemšťanů, určený pro celou rodinu (11+ pro samostatné čtení).
 • Neodložitelné čtení na šest až osm hodin, anebo i více, budete-li chtít číst nahlas, bát se a držet palce hlavnímu hrdinovi spolu.
 • Hromada nádherných ilustrací dokreslujících atmosféru, tajemná mapa na předsádkách a to vše na kvalitním bílém papíře v pevných deskách s šitou vazbou, která odolá i mnoha dalším přečtením a napětím sevřených rukou.
 • Cena čtenářů Magnesia Litera 2021, Vydání podpořeno Ministerstvem kultury ČR, zařazeno do výběru Nejlepší knihy dětem 2020, vybráno do Souboje čtenářů, dvě nominace na Zlatou stuhu, BESTSELLER.
Kadet 2. úrovně

PÍSEČNÍCI  A  PROBUZENÍ  KRÁLE

 • Úžasné pokračování knihy Písečníci a bludný asteroid, ve kterém se s našimi kamarády znovu vypravíme do vesmíru, navštívíme cizí planety a setkáme se s děsivou temnotou.
 • Pro celou rodinu (samostatné čtení 9+)
 • Čtení na dvanáct až patnáct hodin, nebo také na třicet večerů společného čtení.
 • Hromada nádherných ilustrací dokreslujících atmosféru s plánkem akademie Singularity na předsádkách.
 • Cena čtenářů Magnesia Litera 2023, Vydání podpořeno Ministerstvem kultury ČR, zařazeno do výběru Nejlepší knihy dětem 2022.
JSVD - ilustrace

JAK  SE  VAŘÍ  DRAK

 • Napínavý příběh kluka, který se rozhodne stvořit vlastního draka. Příběh pro kluky i holky ukazující, že i když draci a jednorožci nikdy neexistovali, jednoho dne dozajista budou. Určeno pro celou rodinu (8+)
 • Čtení na pět až šest hodin, nebo také na třináct společně strávených večerů.
 • Moje nejkrásnější, bohatě ilustrovaná kniha, s obálkou, která svítí ve tmě.
 • Novinka - nyní k dostání s úžasným dračím kalendářem na rok 2024.

"Nemůžu si pomoct a neustále si říkám - kdyby tohle nebyla česká kniha, už se o ní mluví ve všemožných novinách, nakladatelé se perou o práva na vydání a svět se nechává unést dalším velice slibným příběhem, v němž si snad každý najde to své."          Vlasta Řenčová, knižní blog Vysvobozená.

Ukázat knihy

KDO  JSEM?

Že by o svých knihách dokázal takhle básnit každý? Že mě vůbec neznáte?

Jmenuji se Václav Dvořák, jsem vysokoškolský profesor a také táta dvou kluků. V posledních letech se věnuji psaní a vydávání knih pro děti a mládež.

Podle všeho to nedělám vůbec špatně. Mé knihy jsou pravidelně zařazované do výběrů Nejlepší knihy dětem (každý rok sestavují odborníci na literaturu pro děti a mládež) a staly se tak oficiálně doporučenými pro děti daného věku. V letech 2021 a 2023 jsem získal Cenu čtenářů na Magnesia Litera.

Zatím mám „jenom“ čtyři knihy. Proč? Protože na každé z nich pracuji několik let, tak dlouho trvá stvořit knihu, kterou si zamilují čtenáři všech věkových skupin, jak můžete číst v přiložených recenzích.

Václav Dvořák - Cena čtenářů Magnesia Litera

Cena čtenářů Magnesia Litera, 17.4.2023

DVTV

DVTV - rozhovor, 10.6.2023

"Na tom, jak si Václav Dvořák vyhrál s textem je vidět, že si vše dobře promyslel a věnoval velké úsilí, aby příběh dotáhl takřka k dokonalosti. Propracované charaktery postav, či jejich duševní vývoj, za což by měl Václav Dvořák zaručeně dostat pochvalu, protože to se mnohdy nepodaří ani mnohem zkušenějším autorům. Nebo za skvěle vykreslené prostředí, díky čemuž se vám bude příběh odehrávat přímo před očima. Prostě tato knížka má velký potenciál, který zaujme jak mladší čtenáře, tak i ty starší."      Eliška Richterová, Knižní svět

čbdb PBAčbdb JF
čbdb PPKčbdb JSVD

"Fantastický román Písečníci a bludný asteroid je poutavě vyprávěný příběh o vesmírném průzkumníkovi, síle přátelství a touze po poznání. Popisuje dobrodružství chlapce z chudých poměrů nadaného vzácnou schopností ovládat gravitaci. Jde o poutavý děj s barvitým popisem, který se čte doslova jedním dechem. Najdete zde nejen zajímavý a uvěřitelný popis vesmírné lodi, nových technologií a technických vynálezů, ale vstoupíte i do mnohdy komplikovaných vztahů mezi jednotlivými hrdiny. Román Písečníci a bludný asteroid svým zpracováním překonává zaměření na dětské čtenáře. Tato prvotina nadějného autora má určitě velký potenciál oslovit i jejich starší sourozence a zvídavé rodiče."      Martin Chudoba

CO  DOSTANETE,

pokud se rozhodnete zakoupit jednu z mých knih?

 • Získáte pro své děti a také pro sebe mnoho hodin napínavého a zábavného čtení krásného příběhu v nádherném ilustrovaném balení,
 • podpis autora a dle přání i věnování konkrétnímu člověku,
 • poštovné a balné po ČR zdarma,

to vše v ceně, která je nižší než v kamenném obchodě. Pokud se navíc rozhodnete koupit všechny mé knihy, potom v AKCI 3+1 získáte jednu z nich úplně ZDARMA.

https://i0.wp.com/vaclav-dvorak.cz/wp-content/uploads/2019/10/577162b8-březen-malý-450x300.png?resize=450%2C300&ssl=1
https://i0.wp.com/www.vaclav-dvorak.cz/wp-content/uploads/2020/05/finis.png?resize=450%2C300&ssl=1

BONUS

Navíc ke knize dostanete jako dárek

 • celou čtvrtinu mých knih ve formátu pdf v hodnotě 485 Kč,
 • ať už si zakoupíte jednu nebo všechny moje knihy, dostanete ukázku jak Finise, tak obou  Písečníků a Jak se vaří drak,
 • navíc získáte zcela zdarma moji elektronickou publikaci Mých třináct klíčů k dětskému čtenářství (v hodně 250 Kč), abyste se mohli inspirovat při výchově svých dětí ke čtení.

Celková hodnota všech bonusů je tedy 735 Kč,

ale Vy je dostanete úplně ZDARMA.

GARANCE

Možná si říkáte, že není možné, aby ty knihy byly tak skvělé. Že jste o mně ještě neslyšeli a je přeci vyloučené, aby úplně neznámý autor vydával tak skvělé knihy. Pak vězte, že většina autorů je úplně neznámých a většině z nich jejich knihy navíc vůbec nevyjdou. A pokud vyjdou, stejně většinou zůstanou neznámí. Proslavit se a „zařídit“, aby vás lidé znali a vaše knihy se prodávaly samy, zkrátka nějakou dobu trvá. Ale chápu Vaše obavy a proto Vám nabízím:

 • Třítýdenní garanci bezplatného vrácení zboží a peněz.

Pokud zjistíte, že Vás zakoupená kniha nijak nezaujala a vypadá hůře, než jste čekali, nechci Vaše peníze. Vrátím Vám je a nic po Vás nebudu chtít.

https://i0.wp.com/vaclav-dvorak.cz/wp-content/uploads/2017/12/ilu02-450x300.jpg?resize=450%2C300&ssl=1

Ale pokud jsem Vás alespoň trochu přesvědčil, klikněte sem a vyberte si z mých krásných knih za nižší cenu než v kamenném obchodě – ať už pro své děti, celou rodinu nebo děti svých známých

Do obchodu
Akce 3+1

a ke svému nákupu získejte poštovné, balné a bonusy v podobě dlouhých ukázek mých knih a mé elektronické publikace Mých třináct klíčů k dětskému čtenářství úplně ZDARMA.

Do obchodu

PS:

Možná si říkáte, že moji nabídku využijete později, třeba za týden. To ale znamená, že připravujete Vaše děti nebo i Vás samotné o týden suprového čtení. Nebo mi nevěříte a budete hledat knížky jinde – od „vyzkoušených“ nakladatelů. Koupíte předraženou knihu s křiklavou obálkou, s tlustými poloprázdnými stránkami a možná i s prázdným příběhem. Přijdete o to nejdůležitější, čím byste mohli přivést své děti ke čtení - krásné knihy s nádhernými ilustracemi nabízejícími mnoho hodin zábavného, chytrého a strhujícího čtení.

Stále váháte? Potom si napište o krátkou ukázku (cca osmina textu) knih ve formátu pdf. Stačí napsat na email info@vaclav-dvorak.cz , uvést text "Ukázka" a já Vám pošlu ukázky svých knih. Nebo se přihlaste k odběru Newsletteru: