Jak přivést děti ke čtení

...a jednou pro vždy je přesvědčit, že čtení je zábava.

Kupte si mé knihy. Poštovné a balné je v mé režii. A dopravu máte ZDARMA! 

Děti, které nečtou, nemají slova vizuálně zafixovaná. Mají úzkou slovní zásobu a mizerné vyjadřování. A co je nejhorší – chybí jim svět fantazie. Jenže knížky děti nebaví. Raději si sednou k televizi nebo k internetu, tedy médiím, která jsou založena na obraze a tím pohodlnější pro vnímání. Představivost profesionálních výtvarníků unese dítě do fiktivního světa filmů a online her daleko snáz.

Kniha těžko může v zábavnosti konkurovat zábavným videím na Youtube nebo patnáctisekundovým klipům na Tiktoku. Jenže při sledování videí a hraní her je dítě pouhým konzumentem. Nenamáhá si vlastní hlavu, nerozvíjí své schopnosti. A také mlčí. Ztráta schopnosti komunikace a porozumění je jen dalším důsledkem. A to nemluvíme o roztěkanosti, kterou online média přinášejí.

Jak přivést děti ke čtení

Pamatujete, jaké to bylo, když jsme v dětství hltali své oblíbené knihy? Jak jsme byli vzrušení z každé další stránky? Pamatujete na napětí, jak to dopadne s našimi oblíbenými hrdiny? Jak jsme toužili po pokračování příběhu, který jsme dotvářeli ve vlastní fantazii? Jak nás neodkladné nutkání nutilo číst třeba i ve škole pod lavicí, v autobuse či vlaku (až jsme zapomněli včas vystoupit) nebo v noci s baterkou pod dekou, až nám rodiče (v dobrém) hubovali?

Pokud Vaše děti nečtou, tohle nezažijí. A také budou mít horší studijní výsledky, protože budou hůře rozumět psanému textu. Možná máte doma malého génia excelujícího v matematice, ale jak uspěje při přijímačkách, když neporozumí položené otázce?

Jak děti donutit číst

"Dobrý den, pane Dvořáku. Děti mi knížku čtou během hodin matematiky pod lavicí, chci tím naznačit, že je chytla. Můžu poprosit o soukromé objednání ještě jednoho výtisku pro sebe?"      Ředitel malé ZŠ

Až do třetí třídy se o četní docela obstojně postarají učitelé. Děti musí denně číst, vést čtenářské zápisky. Jenže ve čtvrté třídě paní učitelka poleví, nebo nastoupí jiná, dítě objeví digitální svět a se čtením je konec. Teď musí nastoupit aktivní rodič.

Jak přivést děti ke čtení? Možná jste to už zkoušeli. Třeba tím, že jste ke čtení vytvořili prostor. Vysvětlili jste dětem, jak škodlivé jsou všechny obrazovky a displeje před spaním, ale „dovolili“ jim po osmé či deváté večer jenom číst. Možná to stačilo, ale v mnoha případech se děti ne a ne začíst. V tu chvíli jste možná zkoušeli své ratolesti „rozečíst“. Vzali jste knihu, že jim budete číst.

Jak přivést děti ke čtení - proč je tablet horší než kniha

"Dcera se do knížky nesmírně začetla. Zaujmout desetiletou holčičku tak, že do jedenácti večer čte, a pak nemůže usnout, jak je plná zážitků, je báječné (nevím tedy, co říká paní učitelka na ospalé dítě ve škole). Je asi na 290. straně a moc a moc prosí, aby jste napsal pokračování." Veronika M.

Udělali jste to nejlepší možné. Čtení s dětmi nebo předčítání je totiž chvíle souznění a sblížení, u dětí rozvíjí empatii a důvěru. Je jedno jestli jim je osm, deset nebo dvanáct, poslouchat můžou i mrňata. Jenže jakou knihu vzít?

Možná jste to také zažili: Koupili jste nablýskanou knihu, která stála čtyři stovky, abyste doma zjistili, že jste se napálili, protože papír je tlustý, písmena obří a čtení sotva na hodinu. A někdy to bylo ještě horší – příběh byl plytký, povrchní, prvoplánovitý a hloupý, jako by snad autor považoval za hloupé i děti.

Jak přivést děti ke čtení

„Písečníky jsem začala číst se svou dcerou a děj mě zaujal natolik, že jsem knihu po večerech hltala napřed, abych se dozvěděla, jak se bude příběh dál vyvíjet a jak skončí. S dcerou teď pokračuji ve společném čtení knihy a bavím se u ní stejně, jako když jsem ji četla poprvé, jen s tím rozdílem, že si víc užívám detaily.“      Z databáze knih.

Některé dnešní knihy vypadají, jako by chtěly konkurovat mobilům, online hraní a zábavným videím napřímo – také tak křiklavé a roztěkané. Ale to nikdy nebude fungovat. Čtení knih představuje úplně jinou zábavu – klidnější, podněcující fantazií, nutící k zamyšlení. A také rozšiřující obzory – knihy pro děti a mládež mají být chytré. Tak akorát, aby je chápaly děti a pokud zrovna něčemu nerozumí, jsou tady rodiče, aby jim potřebné dovysvětlili.

My – dnešní rodiče – jsme takové knihy měli. Jenže Jules Vern, Karel Maye a další již dávno nežijící autoři minulého a předminulého století dnešní děti mnohdy nezaujmou.

Jak přivést děti ke čtení

Naše děti potřebují knihy, které chytnou a už nepustí.

Naštěstí pro Vás právě takové knihy existují. Knihy, které nejsou hloupé. S příběhy, které můžou poslouchat i sedmiletí, číst devítiletí či starší a ve kterých si svoje najdou i dospělí. Knihy, které nabídnou mnoho hodin zábavného, strhujícího a přitom chytrého čtení. Příběhy, které chytnou za srdce a se sympatickými hrdiny, se kterými se malí čtenáři můžou ztotožnit. Knihy, které nebudou chtít odložit ani Vaše děti, ani Vy samotní.

Knihy s nádhernými ilustracemi a na kvalitním papíře. Knihy krásné tak, že je budete chtít mít doma. Ne proto, aby stály na poličce a zdobily (to také budou), ale proto, že je budete chtít číst více než jednou a potom si koupíte další výtisk, abyste s nimi obdarovali své přátele a známé.

Nabízím Vám své dvě knihy, které právě takové jsou:

Jak přivést děti ke čtení

JÁ,  FINIS

  • Strhující příběh chlapce, který se vydává zachránit svého brášku ze spárů nepřátelských mimozemšťanů, určený pro všechny nebojácné čtenáře od 11 do 100 let.
  • Neodložitelné čtení na šest až osm hodin, anebo i více, budete-li chtít číst nahlas, bát se a držet palce hlavnímu hrdinovi spolu.
  • Hromada nádherných ilustrací dokreslujících atmosféru, tajemná mapa na předsádkách a to vše na kvalitním bílém papíře v pevných deskách s šitou vazbou, která odolá i mnoha dalším přečtením a napětím sevřených rukou.
  • Vydání podpořeno Ministerstvem kultury ČR, zařazeno do výběru Nejlepší knihy dětem 2020 a vybráno do Souboje čtenářů 2021.
Ukázat Finise
Jak přivést děti ke čtení

PÍSEČNÍCI  A  BLUDNÝ  ASTEROID

  • Napínavý příběh se sympatickými hrdiny odehrávající se v atraktivním prostředí vesmírné akademie. Dechberoucí dobrodružství pro čtenáře od 9 do 99 a více let, které zvládnou poslouchat i o něco mladší děti.
  • Zábavné čtení na devět až dvanáct hodin nebo třeba na 23 večerů společného čtení před spaním, mezi kterými bude to správné těšení se na další pokračování.
  • Krásná kniha, která zaujme už na první pohled. S nádhernými barevnými ilustracemi, na kvalitním papíře a s šitou vazbou, která vydrží desítky přečtení.
  • Kniha roku Libereckého kraje, ve výběru Nelepší knihy dětem 2019, více než 6000 rodin má doma...
Ukázat Písečníky

"Nemůžu si pomoct a neustále si říkám - kdyby tohle nebyla česká kniha, už se o ní mluví ve všemožných novinách, nakladatelé se perou o práva na vydání a svět se nechává unést dalším velice slibným příběhem, v němž si snad každý najde to své."          Vlasta Řenčová, knižní blog Vysvobozená.

https://i0.wp.com/vaclav-dvorak.cz/wp-content/uploads/2020/04/93010d70-cover-450x300.png?resize=450%2C300&ssl=1

KDO  JSEM?

Že by o svých knihách dokázal takhle básnit každý? Že mě vůbec neznáte?

Jmenuji se Václav Dvořák, jsem vysokoškolský profesor a také táta dvou kluků. V posledních několika letech se věnuji psaní a vydávání knih pro děti a mládež.

A podle všeho to nedělám vůbec špatně. Obě mé knihy byly zařazeny do výběru Nejlepší knihy dětem (sestavují odborníci na literaturu pro děti a mládež) a staly se tak oficiálně doporučenými pro děti daného věku.

Ano, čtete dobře – zatím mám „jenom“ dvě knihy. Proč? Protože na každé z nich pracuji několik let, tak dlouho trvá stvořit knihu, kterou si zamilují čtenáři všech věkových skupin. Posuďte sami:

"Na tom, jak si Václav Dvořák vyhrál s textem je vidět, že si vše dobře promyslel a věnoval velké úsilí, aby příběh dotáhl takřka k dokonalosti. Propracované charaktery postav, či jejich duševní vývoj, za což by měl Václav Dvořák zaručeně dostat pochvalu, protože to se mnohdy nepodaří ani mnohem zkušenějším autorům. Nebo za skvěle vykreslené prostředí, díky čemuž se vám bude příběh odehrávat přímo před očima. Prostě tato knížka má velký potenciál, který zaujme jak mladší čtenáře, tak i ty starší."      Eliška Richterová, Knižní svět